مقالات

رزبری پای چیست؟

رزبری پای
رزبری پای چیست؟ Raspberry Pi نام سری کامپیوترهای تک بردی است که توسط موسسه‌ی رزبری پای، که یک بنیاد خیریه‌ی انگلیسی است، توسعه پیدا کرده . هدف آن آموزش مردم در رشته‌ی کامپیوتر و همچنین ایجاد دسترسی آسان‌تر به آموزش‌های کامپیوتر است. Raspberry Pi در سال ۲۰۱۲ شروع به کار کرد. از آن زمان تا کنون تغییرات و دگرگونی‌های زیادی ایجاد شده است. اولین نسخه‌ی Raspberry Pi یک واحد پردازش مرکزی (CPU: Central Processing Unit) تک هسته ای ۷۰۰ مگاهرتزی (MHz) و فقط ۲۵۶ مگابایت(MB) حافظه RAM (حافظه موقت) داشت. جدیدترین مدل آن یک CPU دو هسته ای ۱.۴ گیگاهرتزی و حافظه‌ی RAM یک گیگابایتی است. قیمت اصلی Raspberry Pi همیشه ۳۵ دلار بوده و همه‌ی مدل‌های دیگر ۳۵ دلار یا کم‌تر بوده‌اند. ضمن اینکه مدل Pi Zero، پنج دلار بها دارد.
رزبری پای
در سراسر دنیا مردم از Raspberry Pi برای یادگرفتن مهارت‌های برنامه نویسی، ساختن پروژه‌های سخت افزاری، خودکارسازی (اتوماسیون) منازل و حتی در موارد صنعتی استفاده می‌کنند. Raspberry Pi یک کامپیوتر خیلی ارزان است که سیستم عامل Linux را اجرا می‌کند. هم‌چنین رزبری پای شامل یک دستگاه GPIO (مدار مجتمع ورودی/ خروجی) است که به شما امکان می‌دهد اجزای الکترونیکی را برای محاسبات فیزیکی کنترل کنید و به کاوش در اینترنت اشیا بپردازید.
رزبری پای

انواع مدل‌های منتشر شده‌ی رزبری پای چیست ؟

سه نسل Raspberry Pi وجود دارد: Pi 1 و Pi 2 و Pi 3 و به طور کلی یک مدل A و یک مدل B برای اکثر نسخه‌هایش وجود دارد. مدل A نسخه‌ی ارزان است. این مدل سعی در کم کردن حافظه RAM و استفاده از درگاه‌هایی مثل USB و Ethernet (نوعی سیستم شبکه که امکان حمل اطلاعات سمعی و بصری را همانند داده‌های کامپیوتری فراهم می‌کند) را دارد. نسخه‌ی Pi Zero بخشی از نسخه‌ی اصلی (Pi) است که کوچک‌تر و ارزان‌تر ساخته شده است.
رزبری پای
رزبری پای

شرکت رزبری پای چیست؟

شرکت Raspberry Pi قدرت محاسبات و ساخت دیجیتال را در اختیار مردم سراسر جهان قرار می‌دهد. این شرکت این کار را با عرضه کردن کامپیوتر‌های کم هزینه و با کارایی بالا که مردم از آن‌ها در آموختن، حل مشکلات و همچنین سرگرمی استفاده می‌کنند، انجام می‌دهد. این شرکت توسعه‌ی آموزش برای کمک بیش‌تر به مردم در دسترسی به آموزش کامپیوتر و ساخت دیجیتال را فراهم می‌کند. این شرکت برای کمک به مردم در آموزش کامپیوتر و ساختن اشیا با کامپیوتر‌ها، منابع رایگان و بسته‌های آموزشی که بقیه مردم را راهنمایی می‌کنند، توسعه داده است. Code Club و Coder Dojo بخش‌هایی از شرکت Raspberry Pi هستند. اگرچه این دو برنامه وابستگی به Raspberry Pi ندارند. Raspberry Pi این دو بخش را تاسیس کرد و به رشد اینترنت در سراسر جهان برای تامین کردن دسترسی هر کودک به آموزش‌های رایانه‌ای کمک کرده است. به طور مشابه، Raspberry Jams رویدادهایی مربوط به رزبری پای است که مردم در هر سنی برای آموختن در مورد Raspberry Pi و همچنین به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و پروژه‌ها جمع می‌شوند.

آیا رزبری پای منبع باز (open source) است؟

Raspberry Pi در محیط منبع باز فعالیت می‌کند. Raspberry Pi سیستم عامل لینوکس را اجرا می‌کند(در انواع نسخه ها) و سیستم عامل اصلی آن، رزبین Raspbian، نیز منبع باز است و مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای منبع باز را اجرا می‌کند. بنیاد Raspberry Pi با هسته‌ی لینوکس و سایر پروژه‌های منبع باز همکاری می‌کند و هم‌چنین بسیاری از نرم‌افزارهای خود را به صورت منبع باز ارائه می‌کند. طرح کلی Raspberry Pi منتشر شد ولی خود بورد رزبری پای سخت افزار منبع باز نیست. این شرکت برای انجام کارهای خیریه‌ی خود به درآمد حاصل از فروش بوردهای Raspberry Pi متکی است.
رزبری پای

کاربرد سیستم‌های رزبری پای چیست؟

بعضی از مردم یک دستگاه Raspberry Pi می‌خرند تا کد نویسی را یاد بگیرند. البته افرادی که می‌توانند کد نویسی کنند، از Raspberry Pi برای یادگیری کد نویسی الکترونیک برای پروژه های فیزیکی استفاده می‌کنند. Raspberry Pi می‌تواند فرصتی برای شما ایجاد کند که پروژه‌های خودکارسازی منزل خود را انجام دهید. این پروژه‌ها در میان حامعه‌ی منبع باز محبوب‌اند چرا که به جای یک سیستم بسته و اختصاصی، شما خودتان روند کار را مدیریت می‌کنید.
رزبری پای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *